Francúzsko

Pútnické miesto Lurdy

Juhofrancúzske Lurdy sa radia medzi najnavštevovanejšie kresťanské pútnické miesta tohto sveta. Pamätného dňa 11. februára 1858 jednoduchá dievčina, štrnásťročná Bernadetta Soubirousová, zbierala drevo spoločne so svojou sestrou Toinettou a priateľkou Jeannou Abadiovou na brehu Gávy. Pred neďalekou jaskyňou sa jej zjavila Panna Mária, oblečená celá v bielom. Na jej pokyn potom Bernadetta prichádzala na tieto miesta znova, sprevádzaná čoraz väčším húfom zvedavcov. Pannu Máriu však videla len ona.
Odvtedy na toto posvätné miesto v krajine Baskov prichádzajú každoročne davy pútnikov z celého sveta. Od Veľkej noci do augusta sa v Lurdách konajú denne dve procesie: s Najsvätejšou Sviatosťou a so zapálenými sviecami. Medzi najväčšie však patrí Medzinárodná ružencová púť, ktorá sa tu začala sláviť od roku 1923. Odhaduje sa, že každoročne sa tu vystrieda takmer 3 a pol milióna pútnikov. Kresťania sa tu stretávajú, aby si oživili svoju vieru, chorí tu hľadajú nádej i útechu vo svojich ťažkostiach.
Juhofrancúzske Lurdy dodnes patria popri portugalskej Fatime a španielskemu Santiagu de Compostela medzi najnavštevovanejšie pútnické miesta. Ročne v Lurdoch načerpá síl šesť miliónov ľudí.


Púť pripravíme podľa vášho želania.

Facebook